NAŠE OSONČJE

NAŠE OSONČJE

Naše Osončje sestavljajo zvezda Sonce, osem planetov, preko sto trideset lun, mali planeti (njih število še ni znano), asteroidi, kometi, nebesni sestavi in medplanetarna snov ali medplanetarni medij.



    Osončje delimo na notranje in zunanje. V notranjem Osončju so trdni (čvrsti) planeti:
  • Merkur, 
  • Venera, 
  • Zemlja in 
  • Mars.











V zunanjem so plinasti planeti:
  • Jupiter, 
  • Saturn, 
  • Uran in 
  • Neptun. 









Izza njega so mali planeti, ki so spet čvrsti, vendar ne kamnati, temveč ledenjaki. Prvi odkrit njihov predstavnik je Pluton. Ob izboljšanih teleskopih v zadnjem času odkrivamo vedno nove. 








Na meji med obema deloma Osončja najdemo asteroidni pas. To je pas drobnih, trdnih teles, ki v isti ravnini krožijo okrog Sonca. Menimo, da so ti asteroidi sestavni deli nikoli oblikovanega planeta. Po drugih teorijah so to ostanki dveh zaletelih se planetov. Obstaja pa v njem mali planet Ceres, ki je pretežno okrogle oblike. Ostali asteroidi pa so nepravilnih oblik.





Poleg sonca in planetov sestavljajo Osončje še druga manjša telesa, čvrsti skalnati asteroidi in ledeni kometi ali zvezde repatice. Asteroidi krožijo okrog Sonca v glavnem v asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Nekaj jih najdemo v v Kuiperjevem pasu, ki se nahaja izza Neptunove orbite. Večino teles v tem pasu sicer sestavljajo ledeni kosi. A med njimi so odkrili velike objekte. Veliki so skoraj kot planet Pluton, mogoče tudi večji. Zaradi posebnih značilnosti jih ne uvrščamo med planete. Za te objekte so se odločili, da jih imenujejo mali planeti. Tudi Pluton je dejansko takšen mali planet. A ker je doslej veljal za planet, so njegovo označbo zadržali. Seveda pa poznavalci natančno razločujejo te pojme.


Ledene kose najdemo tudi v najbolj oddaljenem delu Osončja v Oortovem oblaku. Sončeva gravitacija iz tega oblaka občasno pritegne k sebi takšen leden kos. Ta v močno eliptični krivulji obkroži Sonce. Takrat ga poimenujemo komet. Sončev veter iz njega odpihne ledene drobce. Ti sestavljajo njegov rep, ki je vedno obrnjen vstran od Sonca. Kuiperjev pas in Oortov oblak kakor tudi Asteroidni pas sestavljajo ostanki tvorjenja našega Osončja pred več kakor 4,5 milijarde let.

Ni komentarjev:

Objavite komentar